Alkalmazott módszerek

Ismerje meg szolgáltatásainkat!

Baba FDM

Baba FDM Frank Römer német gyógytornász, oszteopata nevéhez fűződő terápia a fasciában (kötőszövet) létrejött diszfunkciókra alapoz, amik befolyásolhatják a megfelelő mozgásfejlődést. A felnőtt FDM-mel szemben csecsemők esetében a nonverbális kommunikációs jeleket (sírás, testtartás, mimika) veszi a terapeuta figyelembe. Leghatékonyabb elkezdeni a kezelést az első 6 hónapban, a későbbiekben már lehet hosszadalmasabb a kezelés. A terápia javasolt gyakorisága problémafüggő. Ha időben és a korai időszakban ki tudjuk szűrni a csecsemő mozgásfejlődési rendellenességeit, akkor a terápia hatékonysága is jobb lesz. 

Néhány példa, hogy mikor lehet alkalmazni ezt a kezelést:

  • hipotón vagy spasztikus izomtónus kezelésére 
  • hasfájós baba kezelésére 
  • ferde fejtartásos babák kezelésére 
  • koponya aszimmetria esetében 
  • köldöksérv kezelésére 
  • könnycsatorna-elzáródás kezelésére 
  • császármetszés vagy fogós-vákuumos szülések utáni problémák kezelésére · szopási, nyelési zavarok kezelésére 
  • alvászavar kezelésére  

Az Ön szakembere:  Surányi Sára

Baba visceral:

Újszülötteken és kisgyermekeken (7-8 éves korig) alkalmazható, belső szervi állapotuk javulását megcélzó, az orvosi ellátást kiegészítő terápia.
Alkalmazási területei lehetnek:

  • hasfájás, kólika, hascsikarás
  • elalvás, átalvás segítése, alvásmélység optimalizálása
  • fogzási fájdalmak
  • megfázás, sinusitisek, krónikus felső- és alsó légúti elváltozások
  • krónikus száraz és hurutos köhögés
  • nem neurológiai eredetű feszesség
  • nagyobbaknál éjszakai ágybavizelés
  • étvágytalanság, nem evés, súlygyarapodás segítésenyugtalanság, koncentrációs nehézségek 

Bobath módszer

A Bobath-módszer kidolgozása Dr. Karel Bobath, neurológus és Berta Bobath, gyógytornász nevéhez fűződik. A módszer középpontjába az agykárosodás okozta izomtónus normalizálását állították a speciális gyakorlatok segítségével.
A Bobath-módszert alkalmazó szakemberek több más fejlesztőmódszerrel ellentétben nem az izomerősítő gyakorlatokat helyezik előtérbe, mivel az izmok tónusnövelésével nő a görcsös állapotok erőssége. A Bobath-koncepció egyik lényeges célja a görcsök megelőzésére szolgáló gyakorlatok végzése, majd a testrészek izomzatának a megfelelő mozgásszakaszokra való felkészítése. A Bobath-módszer alappillérei az alapvető tartási és mozgási funkciók betanítása és fejlesztése, természetesen a klinikai tünetektől, illetve az agyi károsodás súlyosságától függően. A gyógyítás középpontjában a fej- és törzskontroll kialakítása, a nyak-, váll-, kar-, kéz- és lábtámasz, valamint az ugráskészség fejlesztése áll, az életkornak és betegségtípusnak megfelelően. Mindezek mellett a statikus és dinamikus egyensúly megteremtésén és az eszközhasználat, valamint a motoros képességek fejlesztésén van a hangsúly. 

A fejlesztés életkoronként más, de a cél többnyire hasonló. A Bobath-módszer korai fejlesztőeszközként az alapvető mozgások kialakításában, az egyensúlyproblémák korrigálásában és az eszközhasználat elsajátításában játszik jelentős szerepet. Felnőtteknél a stroke utáni rehabilitáció fontos eszközévé válhat. Mindemellett segíthet megelőzni, illetve korrigálni az ízületi mobilitás csökkentést, a deformitások kialakulását és az izomerő gyengülését.

Az Ön szakembere: Imreh-Nagy Annamária

Dorn terápia és Breuss masszázs

A Dorn terápia egy manuálisan végzett ízületi korrekciós technika, melynek célja a fiziológiás helyzetek kialakítása. A kezelés során lehetőségünk van az ízületek korrekciójára, az izomzat lazítására, a gerinc mellett futó meridiánok (energiapályák) kezelésére, a csigolyákhoz tartozó belső szerv ideg-és energiaellátásnak javítására, sőt befolyásolható a pszichés működés is. A gerinc területén megjelenő panaszok zöme visszavezethető az alsó végtagokra, és azok hosszbeli eltéréseire. A végtaghossz különbség miatt károsodások jöhetnek létre izmokban, ízületekben, a szalagrendszerben, az idegrendszerben, a belső szervek működésében, és a meridiánok mentén az energia áramlásban is, emiatt kóros irányba változhat a test statikája és struktúrája. A végtagok és gerinc vizsgálata után, ahol blokkot észlelünk, ott korrekciót végzünk el. A pozitív változást – fájdalmak csökkenése, zsibbadás múlása – már az első Dorn kezelés után érezheti.

A Breuss masszázs egy gyengéd, gerincen végzett masszázs, mely nyújtja, lazítja a gerincet, s a mellette futó izmokat, kötőszövetet. A modern masszázsterápia gyengéd és lágy fogásai segítségével képes maximális relaxációt biztosítani regenerálni a szervezetet. A masszázs során alkalmazott gerincnyújtó technikák hatékonyan csökkentik a porckorongok terhelését.

A Breuss masszázs a Dorn terápiával komplementer kezelési mód. A Dorn terápia előtt végzett Breuss masszázzsal könnyebbé, fájdalommentesebbé tehető a manuálterápia. A Dorn terápiát követően segít az ellazulásban, a regenerációban. A gyakorlatban egymástól függetlenül is alkalmazható a két módszer.

Az Ön szakembere:  Szauter Tímea

Fascia Disztorziós Modell (FDM)

Egy manuális fájdalomcsillapító terápia, mely a páciens testbeszédén alapul. Stephen Typaldos (amerikai orvos) kezdte el megfigyelni pácienseinek testbeszédét és kezdte el ez alapján kezelni őket, majd leírta észrevételeit, tapasztalatait. Ma 6 disztorziót ismerünk, melyeknek megvan a külön testbeszéd mutatása. Ezek alapján tudjuk, milyen manuális technikákat kell alkalmaznia a terapeutának, hogy segítse a páciens fájdalmának csökkentését, megszüntetését.

Az Ön szakembere:  Imreh-Nagy Annamária, Surányi Sára, Szauter Tímea, Ulrich Valéria

 

Flexit

Magyar gyógytornász által kifejlesztett módszer, melynek alapja a hosszan kitartott nyújtó feladatok a különböző fascia láncokat figyelembe véve. A feladatok kivitelezése a talajon jön létre a tér minden irányába. Cél a fascia láncok mentén nyújtani a rövidült izomzatot, fasciát, így segítve csökkenteni a mozgásbeszűkülést és növelni a mozgásterjedelmet, ezáltal könnyebbé tenni a mindennapi életet. A módszer jó kiegészítő terápiája a Scheuermann-féle megbetegedésnek.

Az Ön szakembere:  Imreh-Nagy Annamária

Hegkezelés

Bármilyen nagyobb sérülés, műtét esetén hegszövet alakul ki, aminek nagy kollagéntartalma miatt magas a szakítószilárdsága, de emiatt rugalmatlan is. A szöveti letapadás elkerülése érdekében fontos a heg mihamarabbi mobilizálása, ezzel elkerülve a mozgásbeszűkülést és elősegítve a minél jobb heggyógyulást.

A hegkezelést megtanítjuk a páciensnek, amit kiegészítünk aktív, egyénre szabott gyógytornával is. Egy heg kezelését bármikor el lehet kezdeni, legyen akár rögtön egy sérülés/műtét után vagy akár egy több éve meglévő.

Az Ön szakembere:  Imreh-Nagy Annamária, Surányi Sára, Szauter Tímea, Ulrich Valéria

 

Kinesio tape

A kinesio tape egy rugalmas, öntapadós tapasz, mely hatékonyan alkalmazható a különböző sérülések, kórképek kiegészitő terápiájaként. A rugalmas tapaszokat speciális technikával alkalmazva az izomkötegek, ínszalagok, idegek, illetve a nyirokkvezetékek mentén elhelyezvea szervezet öngyógyító mechanizmusát használja fel. A tapasz nem korlátozza a pácienst a szabad mozgásban, a mindennapi életben.  Mellékhatásai nincsenek, kellemetlenség csak a tapaszon lévő ragasztó hatására kialakult allergiás reakció miatt lehet. A tapasz 5-8 nap után kezd leválni a bőrről, ekkor már könnyen eltávolítható.

Hatásai:

  • hatékonyan alkalmazható reumatológiai kórképeknél, ízületi- izom-, gerinc- és hátfájdalmak enyhítésére
  • ortopédiai kórképek esetén (tenisz- és golfkönyök, különöböző lábdeformitások, hanyagtartás, tartásjavításra stb)
  • gyorsítja a traumatológiai sérülések, műtétek rehabilitációját
  • javítja az izomműködést
  • kedvező hatású neurológiai kórképek kezelése esetén (hypotóniás izomzat)
  • az ízületi funkciókat támogatja, a keringési zavarokat javítja, fájdalocsillapító hatású
  • alkalmas nyirokkeringési problémák kezelésére, hegkezelésnél segít megakadályozni a letapadást
  • nagy segítséget jelent a várandósság alatt és a szülést követően is: hatékonyan csökkenthetők és megelőzhetők a terhességgel járó kellemetlen tünetek (derékfájdalom, köldöksérv kialakulása, ödémás végtagok), elősegíti a rectus diastasis, valamint a bőr regenerálódását, csillapítja a szoptatással járó derék- és hátfájdalmakat

Az Ön szakembere:  Imreh-Nagy Annamária, Surányi Sára, Szauter Tímea, Ulrich Valéria

Köpöly terápia

A fasciában lévő feszülések, fájdalmak oldására alkalmazott eszközös terápia. A köpöly felhelyezésével a bőr és az alatta lévő kötőszövet vákuum alá kerül, mellyel a szövetben regeneráló folyamatokat indítunk el. A köpölyben aktív mozgás hatására oldjuk a szöveti összetapadásokat, így csökkentve a fájdalmat és a mozgásbeszűkülést.

Az Ön szakembere:  Imreh-Nagy Annamária, Surányi Sára, Szauter Tímea, Ulrich Valéria

 

Masszázs

GYEREKMASSZÁZS (3 éves kor felett)

A földön tatamin vagy ágyon fekve végzem a masszázst. Olajosan és szárazon. Az olajos masszázs különösen a stresszes, nyugtalan gyermekeknél ajánlott.
Időtartam: 45 perc

BABAMASSZÁZS (0-3 éves korig)

A bébi állapotának megfelelően kezdem meg a kezelést, ha szükséges, akkor a baba orvosával konzultálva. A baba mentális és lelki funkcióit egyaránt segíti az érintés. Nyugtató hatású. A masszázs különösen ajánlott hasfájós, nyugtalan babáknál.

Az Ön szakembere: Maár Melinda

 

McKenzie módszer

A McKenzie-módszer hivatalos neve: „Mechanikai Diagnózis és Terápia”, így nem meglepő, hogy maga a terápia egy nagyon alapos és speciális vizsgálattal kezdődik. A terapeuta kikérdezi a pácienst, megpróbálják megismerni a tünetek sajátosságait, kitérnek rá, hogy a panaszok mikortól és hogyan kezdődtek, lehet-e hátterében valamilyen sérülés (baleset, műtét), a fájdalom mennyire állandó és intenzív, pontosan honnan ered, kisugárzik-e. A konzultációt egy mozgásvizsgálat követi, ahol a terapeuta bizonyos mozdulatok kérése után azt figyeli, hogy a panaszok és a fájdalom milyen irányba változik. A terápia így teljesen egyénre szabott, hiszen attól függ, hogy a fájdalom milyen sajátosságokkal bír. A McKenzie torna során a nyomás alatt lévő ideggyök/ök felszabadítására törekszünk, a fájdalom így csökkenthető/megszüntethető, ami után fontos egy stabilizációs mozgásprogram elvégzése is.

Az Ön szakembere:  Surányi Sára, Szauter Tímea

Medencefenék fizioterápiája (Intim torna)

Az intim torna a medencealapi izmokkal és záróizmokkal végzett mozgás, amely speciális gyakorlatokat és módszereket ötvöz. Elsősorban urológiai és proktológiai, valamint nőgyógyászati és andrológiai problémák megelőzésére vagy a panaszok csökkentésére/megszüntetésére szolgál. Segíthet felkészülni a szülésre és könnyebb felépülést nyújthat a szülés után.

Az Ön szakembere: Surányi Sára, Szauter Tímea

Mozgásterápia

A gyógytorna gyógyító céllal alkalmazott mozgás, melynek célja egészségmegőrző, megelőző, gyógyító és helyreállító hatás gyakorlása az egyes szervek működésére és az egész szervezetre. Speciális alkalmazása miatt mással nem helyettesíthető vagy pótolható. Máshonnan megközelítve a gyógytorna a mozgást használja eszközként a kívánt cél elérése érdekében. A gyógytorna számos területen alkalmazható: pre- ás postoperatív időszakban, rehabilitációban, sportolók körében, akut és krónikus kórképeknél, az intenzív osztályon, prevencióban 0-99 éves korig.

Az Ön szakembere: Imreh-Nagy Annamária, Surányi Sára, Szauter Tímea, Ulrich Valéria

Mulligan manuálterápia

A Mulligan Koncepció egy egyedülállóan fájdalommentes, gyorsan és egyszerűen kivitelezhető manuálterápiás kezelési eljárás.

Elsősorban a neuromusculosceletális mechanikai problémák kezelése mozgásbeszűkülés és fájdalom esetén. A koncepciót Brian Mulligan hívta életre. A fájdalommentesség mellett a módszer egy időben alkalmaz passzív mobilizációt az aktív mozgással. A végtagok kezelésére MWM (Mobilisation With Movement), a gerinc kezelésére SNAG (Sustained Natural Apophyseal Glide) technikákat alkalmazza, kiegészítve tape-technikával, önmobilizációs gyakorlatokkal.

Az Ön szakembere:  Szauter Tímea

Rectus Diastasis mozgásterápiája (szétnyílt hasizom)

A szülő nők jelentős részét érinti az egyenes hasizmok szétválása, amely nem csupán esztétikai probléma. Kezelése nélkül gerincproblémák, deráktáji fájdalom, nőgyógyászati betegségek és akár inkontinencia is kialakulhat. Kezeléséhez elengedhetetlen egy aktív izomfűző kialakítása, amely magában foglalja a mély hátizmok, a medencefenék izomzat, valamint a hasizmok légzéssel összekötött helyes működtetését.

Az Ön szakembere: Surányi Sára, Szauter Tímea

Reflexológia (3 éves kor felett)

Mi a reflexológia? Egy tapasztalati természetgyógyászati módszer. Bizonyos bőrterületek, zónák ingerlése, az ingerre reflex, visszahatás keletkezik a hozzá tartozó szervben, testrészben. A szervezet öngyógyítását indítja el.

Kezelés menete:
Állapotfelmérés során végigmegyek minden zónán. Lábtérképen jelölöm azt a zónát, ahol lerakódást éreztem. A kezelési térkép alapján állítom össze a kezelés menetét.

Amiben segíteni tudok:
-emésztőrendszeri problémáknál
-nőgyógyászati betegségekben
-meddőség kezelése, fogantatás segítése
-urológiai panaszoknál
-gyerekeknél a feszültségoldásban
-hormonrendszer szabályozásában
-méregtelenítésben

Fő célom a reflexológiával, hogy segítsek azoknak a pároknak, akik már több éve próbálkoznak szülőkké válni.
A kezelés végén megbeszéljük, hogy milyen vitaminokkal, ásványi anyagokkal, étrenddel, gyógynövényekkel tud javítani az állapotán a kezelések mellett.

Az Ön szakembere: Maár Melinda

 

SEAS (Scientific Exercises Approach to Scoliosis)

A SEAS magyarra fordítva Tudományos (bizonyítékokon alapuló) Gyakorlatok Scoliosis Kezelésére. A SEAS módszer külső segédeszközök nélküli, funkcionális gyakorlatokba beépített scoliosis specifikus aktív önkorrekciós technikán alapul. Elsődleges célja a gerinc stabilizálásának segítése aktív önkorrekciós helyzetben. A Schroth módszerrel ellentétben ezt a fajta módszert egész nap tudja gyakorolni a páciens a mindennapi gyógytorna mellett.

Az Ön szakembere: Imreh-Nagy Annamária

Schroth terápia

A Schroth terápia az egyik leghatékonyabb módszer a scoliosis kezelésére. Célja a gerinc stabilizációja korrigált helyzetben, a progresszió lassítása, és a műtét elkerülése. A torna a gerinc oldalirányú görbületein kívül a csigolyák csavarodását és a sokszor a gerincferdüléssel együtt járó laposhátat is korrigálja. A torna lényege, hogy a gerincet egy maximálisan korrigált helyzete hozva izomerősítéssel próbáljuk a helyes helyzetben rögzíteni. A gyógytornásszal megtanult gyakorlatok napi szintű otthoni gyakorlása kiemelten fontos – minimum 1 óra -, hogy az új korrekciós érzés és a gerinc izomzattal való stabilizálása hatékony legyen. A Schroth terápia elemei az egyéni korrekciók tanítása, a tartási kontroll, a légzés terápia, valamint a testtudat fejlesztés és az önkorrekció és önkontroll elsajátítása. Gyermek esetében fontos a szülői jelenlét, hogy az otthoni torna alatt tudja segíteni a gyermeket. A terápiát minden esetben kiegészítjük lágyrésztechnikákkal, amikkel az aktív korrekciót, a görbület rugalmasságát szeretnénk segíteni.

Az Ön szakembere: Imreh-Nagy Annamária, Ulrich Valéria

Terrier-féle lágyrészmobilizációs technika

A Terrier-féle ízületi és lágyrész-mobilizálás J. C. Terrier neves reumatológus szakorvos által kifejlesztett manipulatív masszázs: a perifériás ízületek (a karok, lábak ízületei) és a gerincoszlop reflexterápiája. A Terrier technika lényege, hogy az érintett ízület és a körülötte lévő lágyrészek (izom, tok, szalag, ín, ideg) lazított helyzetben történő passzív mozgatása, nyújtása mellett a klasszikus masszázs fogásait alkalmazzuk, amelyhez a manuálterápiában használt húzás (trakció) és csúsztatás is társulhat. Ilyen manőverek sorozatából állítjuk össze a terápiás programot. A kezelés (többek között) a fájdalomingereket közvetítő mélyérzékelő receptorokra (proprioceptorokra) hat. Mechanoreceptorok facilitásán keresztül a fájdalomérzet továbbítását elnyomja (gatecontroll), ezért azonnali javulás érezhető, többszöri alkalmazás után pedig látványos és tartós eredmények érhetők el. A kezelés elején használjuk,ideje 10-15 perc.

Az Ön szakembere:  Ulrich Valéria

Viscerális terápia

A viscerális terápiás fogások az oszteopátia 4 pilléréből az egyiket teszik ki. Alapkoncepciója szerint egy belső szerv akkor működhet jól, ha annak mozgásai biztosítottak önmagán belül (pl bélmozgások) és környezetében (pl a vese csúszkál fel-le légzésünk során a psoasokon), továbbá ha jó az artériás vérellátás, a vénás és nyirokelfolyás, a szerveket megfelelően mozgatják a diaphragmák, a szervi strómák megfelelően viszkózusak és elasztikusak, s végül, de nem utolsó sorban: az agy megfelelően tud szabályozni, tehát az interocepció megfelelő a pelvisben, abdomenben, thoraxban.

A viscerális fogások fasciális kezeléseknek minősülnek (kompressziók, trakciók, vibrációk), s a fenti elvárásokat teljesítik. Biztosítják a jó vérellátást és elfolyást, a csúszós és non-adhezív befogadó környezetet, ezzel mobilitást adva a szegmensnek. A viscerális terápia alapvetőleg vagus mobilizáló, így parasympathicus tónusfokozó, megsegíti a szervek körüli nyirokelfolyást, mobilizálja az adhéziókat és lazítja a hegeket.

A kezelések szigorú anamnézis-felvételt követően zajlanak, a terapeuták alaposan képzettek az indikációk és kontrakindikációk szempontjából. A terápia erőteljes hatású, gyors változásokat hoz. Átlagos terápiás találkozások száma 4-5, amíg az elérhető eredmények átlag 90%-a teljesül.

A viscerális manipulációk atyja a francia Jean-Pierre Barral és a német Eric Hebgen.

Kinek ajánlott a visceralis terápia, milyen problémák kezelhetőek vele?
-belgyógyászati kórképek (pl. krónikus vastagbélgyulladás, Chron betegség, )
-nagy hasi, mellkasi, kismedencei műtétek után 12 héttel
-hosszan tartó különösen sok gyógyszerszedéssel, inmobilitással járó betegségek, gyulladások után
-szülés után 12 héttel (különösen császármetszés, gátmetszés, gátszakadás esetén)
-bizonytalan eredetű mozgásszervi panaszok
-nőgyógyászati problémák pl. méh, petefészek ciszták, endometriozis,
-menstruációs zavarok,
-vizelet inkotinencia
-prosztata problémák
-derékfájdalom

Az Ön szakembere:  Ulrich Valéria

Scroll to Top